„Jak nowoczesne technologie pomagają w leczeniu padaczki: Rola stymulatora nerwu błędnego” – wykład dr Katarzyny Stopińskiej na Tygodniu Mózgu. 13.03.2025 o godz. 17.00.

Już we czwartek 13.03.2025 o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład Tygodnia Mózgu 2025 w Instytucie Nenckiego, którego temat przewodni to „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”.

Dr Katarzyna Stopińska z Oddziału Neurologicznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie przedstawi wykład pt. Jak nowoczesne technologie pomagają w leczeniu padaczki: Rola stymulatora nerwu błędnego”.

Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego oraz będzie transmitowany za pośrednictwem zoom pod linkiem https://zoom.us/j/91801183125

Streszczenie wykładu:

Padaczka jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób układu nerwowego, która dotyka pacjentów w każdym przedziale wiekowym. Na całym świecie choruje ponad 50 mln ludzi, co stanowi ok. 1% populacji. Padaczka jest chorobą mózgu, charakteryzującą się trwałą predyspozycją do generowania klinicznych napadów padaczkowych oraz prowadzącą do psychologiczno-społecznych, poznawczych oraz neurobiologicznych konsekwencji. Leczenie padaczki jest procesem długotrwałym, niekiedy prowadzonym przez całe życie chorego. Niestety, aż u 30% chorych nie udaje się w pełni opanować liczby napadów, co niekiedy podyktowane jest intensywnością zespołu chorobowego czy postępem choroby. Leczenie pacjentów z padaczką lekooporną jest wspomagane stymulatorem nerwu błędnego (VNS -vagus nerve stimulation), głęboką stymulacją mózgu (DBS) czy dietą ketogenną.

Stymulacja nerwu błędnego to leczenie neuromodulacyjne przeznaczone dla osób z padaczką lekooporną w wieku czterech lat i starszych z napadami częściowymi. Jest to leczenie uzupełniające, które może prowadzić do lepszej jakości życia. Zabieg polega na implantacji elektrody wokół lewego nerwu błędnego w odcinku szyjnym oraz stymulatora w górnej części klatki piersiowej, który wysyła łagodne impulsy w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia, aby zatrzymać, skrócić lub zmniejszyć intensywność napadu padaczkowego. Zabieg implantacji jest krótki i mało inwazyjn

Dr Katarzyna Stopińska, specjalista neurolog, wieloletni nauczyciel akademicki w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Na co dzień́ pracuje w Klinice Neurologii WUM w Szpitalu Bielańskim oraz w przyszpitalnej Poradni Padaczkowej, gdzie prowadzi również pacjentów z zastosowaniem stymulatora nerwu błędnego.