„Implanty ślimakowe: doskonałe połączenie nowoczesnej technologii z mózgiem” – wykład dr hab. Tomasza Wolaka na Tygodniu Mózgu. 12.03.2025 o godz. 17.00.

Już w środę 12.03.2025 o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład Tygodnia Mózgu 2025 w Instytucie Nenckiego, którego temat przewodni to „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”.

Dr hab. Tomasz Wolak z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach przedstawi wykład pt. „Implanty ślimakowe: doskonałe połączenie nowoczesnej technologii z mózgiem”.

Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego oraz będzie transmitowany za pośrednictwem zoom pod linkiem https://zoom.us/j/93881303144

Streszczenie wykładu:

Wykład poświęcony jest współczesnej technologii implantów ślimakowych, które w znaczny sposób przełamują bariery wynikające z głuchoty lub poważnych ubytków słuchu. W pierwszej części przedstawiona zostanie ogólna zasada działania implantów ślimakowych – od zewnętrznego procesora dźwięku, rejestrującego fale akustyczne, aż po elektrodę wewnętrzną, która stymuluje włókna nerwu słuchowego za pomocą impulsów elektrycznych. Omówione zostaną również nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak algorytmy poprawiające jakość dźwięku, systemy bezprzewodowe czy aplikacje mobilne wspierające rehabilitację.

Kolejnym ważnym elementem wykładu jest wpływ implantów na codzienne funkcjonowanie człowieka. Dowiemy się, jak wczesne zaopatrzenie w implant ślimakowy może ułatwić przyswajanie języka przez dzieci, a także jak istotna jest rehabilitacja słuchowa i trening słuchowo-językowy u dorosłych. Nie zabraknie informacji o rosnącej dostępności programów wsparcia dla użytkowników implantów, w tym o roli telemedycyny i konsultacji online w procesie dostrajania implantów.

Ostatnia część wykładu skoncentruje się na neuroplastyczności – zdolności mózgu do przekształcania sieci neuronalnych w odpowiedzi na nowe bodźce. Wyjaśnię, jak przywrócenie bodźców słuchowych za pomocą implantu ślimakowego może wpłynąć na reorganizację obszarów mózgu zaangażowanych w odbiór i przetwarzanie dźwięków. Poruszę także zagadnienia związane z indywidualnymi różnicami w szybkości i skuteczności adaptacji mózgu do nowego sposobu słyszenia. Wykład ma na celu pokazanie, że implant ślimakowy nie tylko przywraca możliwość odbioru dźwięków, ale też stanowi fascynujący przykład współpracy zaawansowanej technologii i plastycznego układu nerwowego.

dr hab. n. med. i n. o zdr. dr inż. Tomasz Wolak, prof. IFPS, jest Kierownikiem Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

Studiowałem na Politechnice Warszawskiej, uzyskując tam stopień magistra i doktora w dziedzinie elektroniki medycznej i jądrowej, a habilitację obroniłem na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Od początku pracy naukowej moją największą pasją jest funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), dzięki któremu można obserwować, jak pracuje mózg.

Specjalizuję się w zaawansowanych metodach obrazowania mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem układu słuchowego. Moje zainteresowania naukowe obejmują zarówno techniki strukturalne, takie jak MRI, CT, DTI czy DSI (rekonstrukcja szlaków nerwowych, tworzenie atlasów mózgu), jak i metody funkcjonalne (fMRI, EEG-fMRI, PET, fNIRS), dzięki którym możliwe jest badanie aktywności mózgu w odpowiedzi na różne bodźce słuchowe oraz analizowanie procesów plastyczności neuronalnej. W obszarze moich badań jest wpływ rozmaitych terapii – w tym treningu słuchowego, neurofeedbacku – na reorganizację kory słuchowej u pacjentów z szumami usznymi, głuchotą częściową lub innymi zaburzeniami słuchu. Szczególnie interesuje mnie mechanizm polimodalnej plastyczności mózgu, który ujawnia się po deprywacji słuchowej, a także zagadnienia z zakresu rozwoju językowego i oceny mózgowej asymetrii funkcji mowy. W swoich pracach łączę analizę neurofizjologiczną z modelowaniem komputerowym, co pozwala na lepsze zrozumienie procesów starzenia się mózgu, plastyczności układu nerwowego oraz wpływu różnorodnych form leczenia i terapii na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.