“Połączyć mózg z komputerem – (nie)spełnione marzenie” – wykład dr Dariusza Zapały na Tygodniu Mózgu. 11.03.2025 o godz. 17.00.
Już we wtorek 11.03.2025 o godz. 17.00 odbędzie się drugi wykład Tygodnia Mózgu 2025 w Instytucie Nenckiego, którego temat przewodni to „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”
Dr Dariusz Zapała z Katedry Psychologii Eksperymentalnej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawi wykład pt „Połączyć mózg z komputerem – (nie)spełnione marzenie”.
Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego oraz będzie transmitowany za pośrednictwem zoom pod linkiem https://zoom.us/j/92611540241
Streszczenie wykładu:
W połowie lat 60. niemal równocześnie pojawiła się wizja bezpośredniego połączenia mózgu z maszyną – zarówno na ekranach telewizorów w serialu Star Trek, jak i w rzeczywistości, podczas pionierskiego eksperymentu Williama Grey’a Waltera. Jego badania nad generowaniem impulsów w korze motorycznej na chwilę przed wykonaniem ruchu stały się kamieniem milowym w tej dziedzinie. Od tamtego czasu minęło niemal 60 lat, a interfejsy mózg-komputer (Brain-Computer Interfaces, BCIs) nadal fascynują naukowców, artystów i pasjonatów nowych technologii. W ostatnim czasie temat odczytywania myśli bezpośrednio z mózgu ponownie przykuł uwagę opinii publicznej – głównie za sprawą Neuralink, firmy należącej do Elona Muska.
Skoro badania nad tą technologią trwają już od kilku dekad, a na ich rozwój przeznaczono znaczne środki publiczne i prywatne, czy interfejsy mózg-komputer wkrótce staną się naszą codziennością?
Podczas wystąpienia przyjrzymy się, co wciąż powstrzymuje nas przed urzeczywistnieniem wizji twórców Star Treka. Na podstawie aktualnego stanu wiedzy oraz badań własnych postaram się przedstawić możliwe scenariusze rozwoju tej technologii. Razem przeanalizujemy zarówno bariery, jak i szanse, jakie pojawiły się w ostatnich latach. Na koniec sprawdzimy, czy po sześciu dekadach artystyczna wizja wykorzystania BCI do komunikacji w przestrzeni kosmicznej ma szansę na realizację – i jak zostanie zweryfikowana podczas polskiej misji „Ignis”, realizowanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Dr Dariusz Zapała jest adiunktem w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz dyrektorem ds. naukowych w firmie neurotechnologicznej Cortivision. W swoich badaniach wykorzystuje elektroencefalografię oraz funkcjonalną spektroskopię bliskiej podczerwieni (fNIRS) do analizy neuronalnych korelatów percepcji i symulowania ruchu w wyobraźni.
W latach 2014–2015 zdobywał doświadczenie w Laboratory for Neural Injury and Repair New York State Department of Health (USA). Następnie, w latach 2018–2019, był stypendystą w Międzynarodowym Centrum Badawczym Inteligentnych Technologii Synergii Mózg-Maszyna na Uniwersytecie Dianzi w Hangzhou (Chiny) oraz laureatem stypendium rządu francuskiego France Excellence SSHN 2022.
