„Być awatarem – wirtualna rzeczywistość a spostrzeganie własnego ciała” – wykład dr Marcina Czuba na Tygodniu Mózgu. 14.03.2025 o godz. 17.00.

Już w piątek 14.03.2025 o godz. 17.00 odbędzie się ostatni wykład Tygodnia Mózgu 2025 w Instytucie Nenckiego, którego temat przewodni to „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”.

Dr Marcin Czub z Instytutu Psychologii, Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawi wykład pt. Być awatarem – wirtualna rzeczywistość a spostrzeganie własnego ciała”.

Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego oraz będzie transmitowany za pośrednictwem zoom pod linkiem https://zoom.us/j/95824063847

Streszczenie wykładu:

W trakcie spotkania omówione zostaną współczesne badania nad iluzją ucieleśnienia (body ownership illusion) i możliwości wykorzystania tego zjawiska w celu zrozumienia procesów percepcji własnego ciała. Gdy informacje z kilku zmysłów są połączone w określony sposób, możliwe jest wytworzenie wrażenia, że obcy obiekt (np. proteza) stanowi część ciała osoby. Możliwe jest również wywołanie wrażenia posiadania ciała o zupełnie innym wyglądzie, wrażenie ucieleśnienia ciała całkowicie sztucznego, np. ciała manekina albo wirtualnego symulowanego awatara. Badania nad iluzjami ucieleśniania pomagają ustalić w jaki sposób przebiega proces konstruowania umysłowej reprezentacji własnego ciała. Możliwe jest również praktyczne zastosowanie tych iluzji w celach terapeutycznych lub w celu redukcji uprzedzeń wobec określonej grupy. 

Dr Marcin Czub od 2008 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2012-2018 wykładał na Uniwersytecie w Bergen. Jego praca badawcza dotyczy spostrzegania własnego ciała oraz metod terapii bólu. Laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za projekt edukacyjny dotyczący wirtualnej rzeczywistości oraz iluzji ucieleśnienia. W równoległym życiu – autor powieści „Objawienie Bogini-Świni” oraz „Natura Dziury” (Wydawnictwo Ha!art 2023, 2025).