Wykład Tygodnia Mózgu: .: „Choroby rzadkie i zmagania naukowców – czyli co to jest NBIA i syndrom PACS2” – prof. Mariusz Więckowski

We czwartek, 14 marca, godz. 17:30 odbędzie się kolejny wykład Tygodnia Mózgu 2024 w Instytucie Nenckiego.
Prof. dr hab. Mariusz Więckowski, z Instytutu Nenckiego PAN przedstawi wykład pt.: „Choroby rzadkie i zmagania naukowców – czyli co to jest NBIA i syndrom PACS2”

Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, oraz transmitowany będzie online na platformie zoom pod linkiem https://zoom.us/j/98674465838

Streszczenie
Podczas wykładu poruszone zostanie problematyka związana z chorobami rzadkimi. Szczególna uwaga zostanie poświęcona dwóm chorobom – Neurodegeneracji związanej z odkładaniem żelaza w mózgu (NBIA) oraz Syndromowi PACS2. Badania zaburzeń metabolizmu u pacjentów z rzadkimi chorobami neurozwyrodnieniowymi takimi jak NBIA czy Syndrom PACS2, jest niezmiernie istotne dla poznania patomechanizmu tych chorób. Dodatkowo, szczególnie wielkie zainteresowanie w kontekście rozwoju chorób neurodegeneracyjnych budzą także reaktywne form tlenu, których zwiększoną produkcję obserwuje się np. w przypadku zaburzonego funkcjonowaniu mitochondriów. Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się między innymi w jaki sposób naukowcy z Instytutu Nenckiego badają zaburzenia metabolizmu w komórkach pacjentów dotkniętych tymi chorobami.

Prof. Mariusz R. Więckowski, kierownik Pracowni Biologii Mitochondriów i Metabolizmu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Od 2022 r. członek rady Europejskiego Towarzystwa Badań Klinicznych (ESCI). Ekspert w dziedzinie mitochondriów, bioenergetyki i stresu oksydacyjnego. Jego obecne badania dotyczą różnych aspektów zaburzeń metabolicznych w kontekście chorób mitochondrialnych i metabolicznych.

Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania 81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.