„Gdzie się zaczyna starzenie?” wykład dr hab. Anny Bielak-Żmijewskiej. Środa 26 kwietnia 2023 godz. 16.00, sala CN.

Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Fundacji Nenckiego

dr hab. Anna Bielak-Żmijewska z Instytutu Biologii Doświadczalnej w Warszawie przedstawi wykład pt.: „Gdzie się zaczyna starzenie?” 

Wykład odbędzie się 26 kwietnia 2023 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej CN Instytutu Nenckiego

Tematyka wykładu:

Starzenie jest procesem nieuchronnym i dotyczy większości gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących ziemię. Człowiek nie jest wyjątkiem. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że starzenie jest procesem plastycznym, można na nie wpływać, a zgromadzona wiedza na temat mechanizmów starzenia pozwala opracować pewne strategie umożliwiające odsunięcie w czasie zmian charakterystycznych dla wieku. Ale co jest przyczyną starzenia? Gdzie i kiedy ono się zaczyna? Czy można mu zapobiegać? Czy można poprzez wpływ na tempo starzenia zmniejszyć zachorowalność na choroby wieku podeszłego? Jak postępować, aby nie tylko żyć długo, ale cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją? Co to jest zegar epigenetyczny? Czy senolityki mogą stać się najlepszym lekarstwem na powstrzymanie procesu starzenia? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas naszego spotkania.

Dr hab. Anna Bielak Żmijewska jest zatrudniona w Pracowni Molekularnych Podstaw Starzenia i obecnie zajmuje się m.in. analizą zmian architektury jądra i struktury chromatyny towarzyszących starzeniu komórkowemu oraz ich wpływem na rozwój chorób wieku podeszłego. Jest współautorką wielu publikacji naukowych i była kierownikiem oraz wykonawcą licznych projektów naukowych dotyczących badania właściwości kurkuminy, starzenia komórkowego i jego wpływu na starzenie organizmu.

Zapraszamy na sympozjum Art & Science „Sztuka Apoptozy – Art of Apoptosis”

Serdecznie zapraszamy na Sympozjum, które jest współorganizowane przez Fundację Nenckiego.  W dniu 21 kwietnia 2023 roku odbędzie się Sympozjum naukowo-artystyczne, które będzie inaugurowało piąty projekt Art & Science „Sztuka Apoptozy – Art of Apoptosis”.

Celem Sympozjum będzie przedstawienie tematyki tegorocznego projektu. Współorganizatorami Sympozjum są Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo ~Biochemiczne.
Sympozjum będzie odbywać się w formie webinaru on-line, na platformie ZOOM. Sympozjum jest adresowane do zaproszonych do projektu artystów, ale także pracowników, doktorantów i studentów uczelni artystycznych w Polsce. Sympozjum jest także otwarte dla szerokiej publiczności, zainteresowanej współczesną sztuką wizualną. Aby uczestniczyć w Sympozjum należy dokonać bezpłatnej rejestracji.

Poniżej zaproszenie na webinar Zoom.
Kiedy: 21 kwi 2023 10:00 AM – 3:00 PM
Temat: 5th Art & Science „Sztuka Apoptozy – Art of Apoptosis”
Link do rejestracji na webinar:
https://zoom.us/webinar/register/WN_8I8dbn–RVKMLiV84jS8xw
Po zarejestrowaniu otrzymacie Państwo e-mail potwierdzający, zawierający informację, jak dołączyć do webinaru. W załączeniu program Sympozjum.

Dr hab. Dorota Dymkowska nowym Prezesem Zarządu Fundacji Nenckiego!

Dr hab. Dorota Dymkowska nowym Prezesem Zarządu Fundacji Nenckiego!

Z dniem 22 marca 2023 roku Rada Fundacji Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych w nowym składzie:

prof. Maciej Nałęcz (przewodniczący)
prof. Małgorzata Kossut (wice-przewodnicząca)
prof. Adam Szewczyk (sekretarz)

prof. Jerzy Duszyński,
prof. Anna Grabowska,
prof. Leszek Kaczmarek,

prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek
prof. Stefan Kasicki,
prof. Krzysztof Turlejski,
prof. Andrzej Wróbel,
prof. Hanna Fabczak

powołała Zarządu Fundacji na kolejną kadencję. W skład Zarządu wchodzą:

dr hab. Dorota Dymkowska (prezes)
dr hab. Aneta Szymaszek (wiceprezes)
dr Bogusz Kulawiak (sekretarz)

dr hab. Grażyna Mosieniak,
dr Kinga Szydłowska,
dr hab. Marek Wypych
.