Odszedł profesor Lech Wojtczak

Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy,

Profesora Lecha Wojtczaka

wybitnego polskiego biochemika,
wielki autorytet oddany sprawom nauki,
z pasją poświęcającego się pracy badawczej,
członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk,
wieloletniego przewodniczącego Rady Fundatorów
i Rady Fundacji Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych
Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla polskiej nauki.

Rada Fundatorów, Rada Fundacji i Zarząd Fundacji Marcelego Nenckiego

prof. Wojtczak

Wykład pt. „Co się kryje w głowie – powstawanie układu nerwowego” zainaugurował serię wykładów Fundacji w roku szkolnym 2018/19

18 września 2019 r. wykład dr hab. KATARZYNY BARTKOWSKIEJ pt. „CO SIĘ KRYJE W GŁOWIE – POWSTAWANIE UKŁADU NERWOWEGO” zainaugurował serię spotkań z młodzieżą pt. WYKŁADY FUNDACJI NENCKIEGO w roku szkolnym 2018/2019. Liczba słuchaczy pobiła dotychczasowe rekordy. Szacujemy, że blisko 300 licealistów wraz z opiekunami wysłuchało w dwóch salach konferencyjnych Instytutu Nenckiego tego bardzo interesującego wykładu. Dziękujemy za uczestnictwo w wykładzie i dyskusji i przypominamy, że wkrótce wykład będzie zamieszczony na kanale YouTube Instytutu Nenckiego.
Równocześnie zapraszamy na kolejny wykład Fundacji pt. „MOLEKULARNY UMYSŁ”, który 16 października 2019 r. zostanie wygłoszony przez prof. LESZKA KACZMARKA

_DSC7175_1_72

_DSC7181_1_72

_DSC7185_1_72

_DSC7189_1_72

Zapraszamy na, pierwszy w tym roku szkolnym, wykład Fundacji

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku szkolnym, wykład organizowany przez Fundację Nenckiego.
dr hab. Katarzyna Bartkowska przedstawi wykład pt. „Co się kryje w głowie – powstawanie układu nerwowego” (streszczenie poniżej)
Wykład odbędzie się 18 września o godzinie 16 w sali wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Wstęp wolny.

KBartkowska slajd

Dr hab. Katarzyna Bartkowska jest adiunktem w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. Zajmuje się wpływem czynników na rozwój struktur mózgu, kory nowej, hipokampa, móżdżku. Ostatnio, jej zainteresowania skupiają się na analizie ekspresji genów warunkujących powstawanie połączeń mózgu, w tym spoidła wielkiego.

Tematyka wykładu:
Mózg to niezwykle złożony narząd, kierujący wszystkimi funkcjami organizmu. Ze względu na znaczenie dla całego organizmu oraz kruchość jego budowy, schowany jest pod kilkoma „warstwami” ochronnymi takimi jak opony mózgu i czaszka. Jest to główne centrum odbierające i przetwarzające docierające informacje ze środowiska i z wnętrza ciała. Mózg to bardzo skomplikowana struktura, w której każdy, nawet najmniejszy element jest niezbędny dla funkcjonowania całości. Dlatego bardzo ważny jest proces prawidłowego formowania się poszczególnych jego elementów. Wykład przybliży mechanizmy rozwoju ośrodkowego układu nerwowego kręgowców, a więc mózgu i rdzenia kręgowego. Omówione zostaną poszczególne etapy formowania się złożonej struktury od zarodka do dorosłości. Przedstawione zostaną elementy mózgu. Omówione zostaną różne rodzaje komórek nerwowych i sposoby ich generacji, miejsce ich namnażania i przemieszczania się oraz sposób formowania funkcjonalnych połączeń. Odpowiemy na pytanie jakie geny kontrolują powstawanie tej struktury i czy można nimi sterować. Co robić aby rozwój mózgu przebiegał prawidłowo i warunkował niezaburzone jego późniejsze funkcjonowanie. Jak to jest że mimo takiej samej budowy anatomicznej, każdy mózg ludzki jest inny.