26 lutego 2025 r. odbyło się zebranie Rady Fundacji Nenckiego, przeprowadzone w formie wideokonferencji na platformie ZOOM. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Fundacji, Przewodnicząca, WicePrzewodnicząca Zarządu oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Podczas zebrania Prezes Zarządu, dr hab. Dorota Dymkowska, przedstawiła sprawozdanie z działalności Fundacji w 2024 roku. W toku dyskusji członkowie Rady podkreślili znaczące zaangażowanie Zarządu w organizację wydarzeń popularyzujących nauki biologiczne oraz dobrą współpracę w ramach nowego składu Zarządu. W głosowaniu jawnym Rada Fundacji jednogłośnie zatwierdziła sprawozdanie oraz udzieliła absolutorium Zarządowi Fundacji Nenckiego za rok 2024. Podczas zebrania omówiono również inicjatywy związane z upamiętnieniem prof. Leszka Kuźnickiego, współpracę Fundacji z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, aplikację konkursową do Centrum Nauki Kopernik oraz utworzenie na stronie internetowej Fundacji zakładki „Pro Memoria”, dedykowanej archiwizacji wspomnień o zmarłych pracownikach Instytutu Nenckiego. Posiedzenie Rady zakończył Przewodniczący, prof. Maciej Nałęcz.
https://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2025/02/spotkanie_rady_fundacji-scaled.jpeg16002560Marek Wypychhttps://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2021/07/tloLogoFundacjiNenckiegoPNG-1-300x162.pngMarek Wypych2025-02-27 09:21:242025-02-27 09:21:25Rada Fundacji Nenckiego udzieliła absolutorium Zarządowi za rok 2024
Instytut Nenckiego oraz Fundacja Nenckiego serdecznie zapraszają na Tydzień Mózgu w dniach 10-15 marca 2025.
Temat przewodni tegorocznego Tygodnia Mózgu w Instytucie Nenckiego to „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”
W programie od poniedziałku do piątku wykłady w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego (oraz na zoom), a w sobotę Dzień Mózgu dla Najmłodszych (i nie tylko).
Szczegółowy program:
Poniedziałek 10.03.2025 r. godz. 17.00
prof. dr hab. Piotr Durka,Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
Prezentowane będą: historia dinozaurów, iluzje optyczne; fluorescencja w naszym życiu; modele mózgów różnych gatunków, tajniki mózgu człowieka (od budowy mikroskopowej po przekazywanie sygnałów, i wiele innych ciekawych zagadnień
Serdecznie Zapraszamy!
https://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2025/02/tydzien_mozgu_2025_B2_ver2.png26721890Marek Wypychhttps://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2021/07/tloLogoFundacjiNenckiegoPNG-1-300x162.pngMarek Wypych2025-02-24 08:43:022025-03-06 18:43:24Tydzień Mózgu 2025 w Instytucie Nenckiego: „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”
Z wielkim smutkiem i bólem informujemy, że 7 lutego br. po długiej chorobie odeszła w Bethesda, USA, dr Hanna Brzeska-Bzdęga (Hania), wychowanka Instytutu Nenckiego, nasza serdeczna Koleżanka i Mentorka.
Hania uzyskała w 1977 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego tytuł magistra fizyki ze specjalnością biofizyka. Jako studentka uczyła fizyki w warszawskim ośrodku dla trudnej młodzieży. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Nenckiego, w grupie kierowanej przez prof. Witolda Drabikowskiego w Zakładzie Biochemii Układu Nerwowego i Mięśni. Zajmowała się badaniem struktury i funkcji kalmoduliny (były to pionierskie badania, w których Instytut Nenckiego przodował). W 1983 r. uzyskała stopień doktora, tytuł rozprawy: „Wpływ jonów wapnia i magnezu na konformację kalmoduliny i jej trypsynowych fragmentów.” Podczas pracy nad doktoratem Hania współpracowała z kilkoma ośrodkami zagranicznymi (z USA, Francji, Danii i Czechosłowacji), odbyła kilka staży badawczych, m.in. w Boston Biomedical Research Institute oraz wzięła udział w kilku konferencjach międzynarodowych, co na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku było rzadkością. W 1985 r. udała się na staż badawczy do kierowanego przez Profesora Edwarda D. Korna (laureata Nagrody Nenckiego) Laboratory of Cell Biology w National Heart, Lung and Blood Institute, National Institute of Health (NIH) w Bethesda, USA. Z tą grupą pozostała związana aż do przejścia w 2020 r. na emeryturę. Należy zaznaczyć, że jako pierwsza Polka uzyskała stałe zatrudnienie w NIH (jako pracownik rządowy, na stanowisku staff scientist). Zajmowała się właściwościami, strukturą i funkcją niekonwencjonalnej miozyny I Acanthamoeba castellanii, białka odkrytego właśnie w grupie profesora Korna. Znaczna część jej badań była poświęcona poznaniu mechanizmów regulacji tej miozyny, ponadto jako pierwsza na świecie sklonowała i scharakteryzowała kinazę ciężkiego łańcucha miozyny I (MIHCK), która okazała się być prekursorem rodziny kinaz PAK. Hania była współautorką niemal 50. publikacji, które ukazały się w wiodących czasopismach biochemicznych (m.in. w Journal of Biological Chemistry, Proceedings of the National Academy of Sciences, Journal of Cell Biology i Nature). Mimo spędzenia niemal 4 dekad za oceanem Hania zawsze podkreślała swoje związki z Instytutem Nenckiego i Polską. Ostatni raz odwiedziła Instytut w 2004 r., biorąc aktywny udział w zorganizowanej w Instytucie międzynarodowej konferencji poświęconej pamięci prof. Drabikowskiego i jego żony, prof. Gabrieli Sarzały-Drabikowskiej.
Związki z Instytutem Nenckiego to również umożliwienie odbycia staży podoktorskich swoim młodszym koleżankom z Instytutu, dr Dorocie Kulesza-Lipka i prof. Joannie Szczepanowskiej, z którymi wspólnie pracowała nad MIHCK oraz dr hab. Małgorzacie Mossakowskiej i prof. Jolancie Rędowicz, które wprawdzie zajmowały się inną tematyką, ale zawsze mogły polegać na jej wiedzy i doświadczeniu. Jej życzliwość i wsparcie dotyczyły również sfery prywatnej i towarzyskiej, dom Hani jej męża Tomka i ich syna Jędrka, zawsze stał otworem dla polskich przyjaciół i ich bliskich, był przystanią i ostoją dla tych, którzy byli z dala od Polski i rodziny. Hania z Tomkiem pomagali nowoprzybyłym w pokonywaniu amerykańskiej biurokracji, wynajęciu mieszkań i urządzaniu się, zawsze można było liczyć na ich pomoc, życzliwość i wsparcie w każdej sprawie. Te kontakty i przyjaźnie przetrwały wiele lat, dlatego tak nam trudno uwierzyć, że Hani już nie ma.
Hania udzielała się społecznie również w Stanach, w czerwcu 1989 r. była Mężem Zaufania Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie podczas „Pierwszych Częściowo Demokratycznych Wyborach do Sejmu i Senatu w Polsce”.
Jej kolega z Instytutu Nenckiego, pięknie o Niej napisał, stanowiąc całą kwintesencję tego, co można o Niej powiedzieć „Wielki smutek! Hania to była jedna mądrość i pasja naukowa, brylant mojego pokolenia! ……A teraz Jej już nie ma. Żal okropny. Zostały na szczęście fajne wspomnienia!”.
Będzie nam jej bardzo brakowało, mężowi Tomkowi i Jędrkowi z rodziną przekazujemy wyrazy wielkiego współczucia.
Joanna Szczepanowska i Jolanta Rędowicz
https://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2025/02/image.png614506Marek Wypychhttps://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2021/07/tloLogoFundacjiNenckiegoPNG-1-300x162.pngMarek Wypych2025-02-20 14:15:592025-02-20 14:16:00Wspomnienie o dr Hannie Brzeskiej-Bzdędze
Serdecznie zapraszamy na wykład Dr n. med. Bogny Borowiec pt.: „Technologia na talerzu: Precyzyjna fermentacja jako fundament nowej żywności”, który odbędzie się 26 lutego 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Precyzyjna fermentacja zaczęła rozwijać się na przełomie XX wieku, a dziś należy do najszybciej ewoluujących technologii w produkcji żywności. Jej dynamiczny rozwój otwiera nowe możliwości ograniczenia masowej hodowli zwierząt, przynosząc liczne korzyści środowiskowe i gospodarcze.
W prezentacji omówione zostaną kluczowe zagadnienia, w tym: które białka spożywcze są już produkowane z sukcesem, jakie korzyści dla środowiska niesie precyzyjna fermentacja w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt oraz jakie są perspektywy i kierunki dalszego rozwoju tej technologii.
Dr n. med. Bogna Borowiec (dyrektor ds. Transformacji Żywnościowej w FOTA4Climate) jest biologiem molekularnym oraz genetykiem. Prowadzone przez nią badania naukowe skupione były wokół genów predysponujących do występowania nowotworów. Jest autorką wielu publikacji naukowych. W 2023 dołączyła do zespołu WePlanet, gdzie objęła stanowisko liderki projektu ReBoot Food, który promuje wiedzę o szeroko pojętej produkcji białek w sposób zrównoważony. Najwięcej uwagi poświęca rozwojowi technologii precyzyjnej fermentacji. Obecnie zajmuje się również kampanią na rzecz przyjęcia NGT (Nowych Technik Genomicznych) w hodowli roślin.
https://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2025/02/plakat-do-wykladow-Fundacji_BBorowiec.pptx.jpg7201280Marek Wypychhttps://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2021/07/tloLogoFundacjiNenckiegoPNG-1-300x162.pngMarek Wypych2025-02-18 12:34:362025-02-18 12:34:36„Technologia na talerzu” – wykład dr n. med Bogny Borowiec – 26 lutego 2025 r. o godz. 16:00
20 listopada 2024 r. dr Joanna Wojsiat, konsultantka naukowa, edukatorka i popularyzatorka nauki wygłosiła wykład zatytułowany „O relacji umysł – ciało. Stres a układ nerwowy, słowo o psychosomatyce i psychoneuroimmunologii”.
Uczestnikom przybyłym do Instytutu oraz połączonym przez platformę ZOOM dziękujemy za obecność, niezwykle ciekawą i inspirującą dyskusję. Nagranie wykładu jest już dostępne na kanale YouTube Instytutu Nenckiego oraz stronie Fundacji. Liczba wyświetleń przekracza 9800 – link do nagrania:
Zapraszamy na kolejne interesujące wydarzenia organizowane przez Fundację Nenckiego. Informacje o aktualnych propozycjach można znaleźć na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
https://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2025/02/DSC0732_1.jpg13992000Marek Wypychhttps://nenckifoundation.eu/wp-content/uploads/2021/07/tloLogoFundacjiNenckiegoPNG-1-300x162.pngMarek Wypych2025-02-04 16:02:212025-02-04 16:03:20Nagranie z wykładu dr Joanny Wojsiat pt. „O relacji umysł – ciało. Stres a układ nerwowy, słowo o psychosomatyce i psychoneuroimmunologii”
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies.
We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.
Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
Essential Website Cookies
These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refusing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
Other external services
We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.
Google Webfont Settings:
Google Map Settings:
Google reCaptcha Settings:
Vimeo and Youtube video embeds:
Privacy Policy
You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.