Rada Fundacji Nenckiego udzieliła absolutorium Zarządowi za rok 2024

26 lutego 2025 r. odbyło się zebranie Rady Fundacji Nenckiego, przeprowadzone w formie wideokonferencji na platformie ZOOM. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Fundacji, Przewodnicząca, WicePrzewodnicząca Zarządu oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Podczas zebrania Prezes Zarządu, dr hab. Dorota Dymkowska, przedstawiła sprawozdanie z działalności Fundacji w 2024 roku. W toku dyskusji członkowie Rady podkreślili znaczące zaangażowanie Zarządu w organizację wydarzeń popularyzujących nauki biologiczne oraz dobrą współpracę w ramach nowego składu Zarządu.
W głosowaniu jawnym Rada Fundacji jednogłośnie zatwierdziła sprawozdanie oraz udzieliła absolutorium Zarządowi Fundacji Nenckiego za rok 2024.
Podczas zebrania omówiono również inicjatywy związane z upamiętnieniem prof. Leszka Kuźnickiego, współpracę Fundacji z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, aplikację konkursową do Centrum Nauki Kopernik oraz utworzenie na stronie internetowej Fundacji zakładki „Pro Memoria”, dedykowanej archiwizacji wspomnień o zmarłych pracownikach Instytutu Nenckiego.
Posiedzenie Rady zakończył Przewodniczący, prof. Maciej Nałęcz.

Tydzień Mózgu 2025 w Instytucie Nenckiego: „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”

Instytut Nenckiego oraz Fundacja Nenckiego serdecznie zapraszają na Tydzień Mózgu w dniach 10-15 marca 2025.

Temat przewodni tegorocznego Tygodnia Mózgu w Instytucie Nenckiego to „Technologia jako wsparcie w diagnostyce i leczeniu mózgu”

W programie od poniedziałku do piątku wykłady w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego (oraz na zoom), a w sobotę Dzień Mózgu dla Najmłodszych (i nie tylko).

Szczegółowy program:

Poniedziałek 10.03.2025 r. godz. 17.00

prof. dr hab. Piotr Durka,Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski

„BCI, AI i mózg — prawdy i mity”.

https://zoom.us/j/92249774025

Wtorek 11.03.2025 r. godz. 17.00

dr Dariusz Zapała, Katedra Psychologii Eksperymentalnej, KUL

„Połączyć mózg z komputerem – (nie) spełnione marzenie”

https://zoom.us/j/92611540241

Środa 12.03.2025 r. godz. 17.00

dr hab. Tomasz Wolak, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach

„Implanty ślimakowe: doskonałe połączenie nowoczesnej technologii z mózgiem”

https://zoom.us/j/93881303144

Czwartek 13.03.2025 r. godz. 17.00

dr Katarzyna Stopińska, Oddział Neurologiczny; Szpital Bielański w Warszawie

„Jak nowoczesne technologie pomagają w leczeniu padaczki: Rola stymulatora nerwu błędnego”

https://zoom.us/j/91801183125

Piątek 14.03.2025 r. godz. 17.00

dr Marcin Czub, Instytut Psychologii, Uniwersytet Wrocławski

„Być awatarem – wirtualna rzeczywistość a spostrzeganie własnego ciała”

https://zoom.us/j/95824063847

Sobota 15.03.2025 r. godz. 11.00-16.00

Dzień Mózgu dla Najmłodszych

Prezentowane będą: historia dinozaurów, iluzje optyczne; fluorescencja w naszym życiu; modele mózgów różnych gatunków, tajniki mózgu człowieka (od budowy mikroskopowej po przekazywanie sygnałów, i wiele innych ciekawych zagadnień

Serdecznie Zapraszamy!

Wspomnienie o dr Hannie Brzeskiej-Bzdędze

Z wielkim smutkiem i bólem informujemy, że 7 lutego br. po długiej chorobie odeszła w Bethesda, USA, dr Hanna Brzeska-Bzdęga (Hania), wychowanka Instytutu Nenckiego, nasza serdeczna Koleżanka i Mentorka.

Hania uzyskała w 1977 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego tytuł magistra fizyki ze specjalnością biofizyka. Jako studentka uczyła fizyki w warszawskim ośrodku dla trudnej młodzieży. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Nenckiego, w grupie kierowanej przez prof. Witolda Drabikowskiego w Zakładzie Biochemii Układu Nerwowego i Mięśni. Zajmowała się badaniem struktury i funkcji kalmoduliny (były to pionierskie badania, w których Instytut Nenckiego przodował). W 1983 r. uzyskała stopień doktora, tytuł rozprawy: „Wpływ jonów wapnia i magnezu na konformację kalmoduliny i jej trypsynowych fragmentów.” Podczas pracy nad doktoratem Hania współpracowała z kilkoma ośrodkami zagranicznymi (z USA, Francji, Danii i Czechosłowacji), odbyła kilka staży badawczych, m.in. w Boston Biomedical Research Institute oraz wzięła udział w kilku konferencjach międzynarodowych, co na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku było rzadkością. W 1985 r. udała się na staż badawczy do kierowanego przez Profesora Edwarda D. Korna (laureata Nagrody Nenckiego) Laboratory of Cell Biology w National Heart, Lung and Blood Institute, National Institute of Health (NIH) w Bethesda, USA. Z tą grupą pozostała związana aż do przejścia w 2020 r. na emeryturę. Należy zaznaczyć, że jako pierwsza Polka uzyskała stałe zatrudnienie w NIH (jako pracownik rządowy, na stanowisku staff scientist). Zajmowała się właściwościami, strukturą i funkcją niekonwencjonalnej miozyny I Acanthamoeba castellanii, białka odkrytego właśnie w grupie profesora Korna. Znaczna część jej badań była poświęcona poznaniu mechanizmów regulacji tej miozyny, ponadto jako pierwsza na świecie sklonowała i scharakteryzowała kinazę ciężkiego łańcucha miozyny I (MIHCK), która okazała się być prekursorem rodziny kinaz PAK. Hania była współautorką niemal 50. publikacji, które ukazały się w wiodących czasopismach biochemicznych (m.in. w Journal of Biological Chemistry, Proceedings of the National Academy of Sciences, Journal of Cell Biology i Nature). Mimo spędzenia niemal 4 dekad za oceanem Hania zawsze podkreślała swoje związki z Instytutem Nenckiego i Polską. Ostatni raz odwiedziła Instytut w 2004 r., biorąc aktywny udział w zorganizowanej w Instytucie międzynarodowej konferencji poświęconej pamięci prof. Drabikowskiego i jego żony, prof. Gabrieli Sarzały-Drabikowskiej.

Związki z Instytutem Nenckiego to również umożliwienie odbycia staży podoktorskich swoim młodszym koleżankom z Instytutu, dr Dorocie Kulesza-Lipka i prof. Joannie Szczepanowskiej, z którymi wspólnie pracowała nad MIHCK oraz dr hab. Małgorzacie Mossakowskiej i prof. Jolancie Rędowicz, które wprawdzie zajmowały się inną tematyką, ale zawsze mogły polegać na jej wiedzy i doświadczeniu. Jej życzliwość i wsparcie dotyczyły również sfery prywatnej i towarzyskiej, dom Hani  jej męża Tomka i ich syna Jędrka, zawsze stał otworem dla polskich przyjaciół i ich bliskich, był przystanią i ostoją dla tych, którzy byli z dala od Polski i rodziny. Hania z Tomkiem pomagali nowoprzybyłym w pokonywaniu amerykańskiej biurokracji, wynajęciu mieszkań i urządzaniu się, zawsze można było liczyć na ich pomoc, życzliwość i wsparcie w każdej sprawie. Te kontakty i przyjaźnie przetrwały wiele lat, dlatego tak nam trudno uwierzyć, że Hani już nie ma.

Hania udzielała się społecznie również w Stanach, w czerwcu 1989 r. była Mężem Zaufania Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie podczas „Pierwszych Częściowo Demokratycznych Wyborach do Sejmu i Senatu w Polsce”.

Jej kolega z Instytutu Nenckiego, pięknie o Niej napisał, stanowiąc całą kwintesencję tego, co można o Niej powiedzieć „Wielki smutek! Hania to była jedna mądrość i pasja naukowa, brylant mojego pokolenia! ……A teraz Jej już nie ma. Żal okropny. Zostały na szczęście fajne wspomnienia!”.

Będzie nam jej bardzo brakowało, mężowi Tomkowi i Jędrkowi z rodziną przekazujemy wyrazy wielkiego współczucia.

Joanna Szczepanowska i Jolanta Rędowicz

„Technologia na talerzu” – wykład dr n. med Bogny Borowiec – 26 lutego 2025 r. o godz. 16:00

Serdecznie zapraszamy na wykład Dr n. med. Bogny Borowiec pt.: „Technologia na talerzu: Precyzyjna fermentacja jako fundament nowej żywności” , który odbędzie się 26 lutego 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Wykład będzie transmitowany na ZOOM: https://zoom.us/j/97306416398

Streszczenie:

Precyzyjna fermentacja zaczęła rozwijać się na przełomie XX wieku, a dziś należy do najszybciej ewoluujących technologii w produkcji żywności. Jej dynamiczny rozwój otwiera nowe możliwości ograniczenia masowej hodowli zwierząt, przynosząc liczne korzyści środowiskowe i gospodarcze.

W prezentacji omówione zostaną kluczowe zagadnienia, w tym: które białka spożywcze są już produkowane z sukcesem, jakie korzyści dla środowiska niesie precyzyjna fermentacja w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt oraz jakie są perspektywy i kierunki dalszego rozwoju tej technologii.

Dr n. med. Bogna Borowiec (dyrektor ds. Transformacji Żywnościowej w FOTA4Climate) jest biologiem molekularnym oraz genetykiem. Prowadzone przez nią badania naukowe skupione były wokół genów predysponujących do występowania nowotworów. Jest autorką wielu publikacji naukowych. W 2023 dołączyła do zespołu WePlanet, gdzie objęła stanowisko liderki projektu ReBoot Food, który promuje wiedzę o szeroko pojętej produkcji białek w sposób zrównoważony. Najwięcej uwagi poświęca rozwojowi technologii precyzyjnej fermentacji. Obecnie zajmuje się również kampanią na rzecz przyjęcia NGT (Nowych Technik Genomicznych) w hodowli roślin.

Nagranie z wykładu dr Joanny Wojsiat pt. „O relacji umysł – ciało. Stres a układ nerwowy, słowo o psychosomatyce i psychoneuroimmunologii”

20 listopada  2024 r. dr Joanna Wojsiat, konsultantka naukowa, edukatorka i popularyzatorka nauki wygłosiła wykład zatytułowany „O relacji umysł – ciało. Stres a układ nerwowy, słowo o psychosomatyce i psychoneuroimmunologii”.

Uczestnikom przybyłym do Instytutu oraz połączonym przez platformę ZOOM dziękujemy za obecność, niezwykle ciekawą i inspirującą dyskusję. Nagranie wykładu jest już dostępne na kanale YouTube Instytutu Nenckiego oraz stronie Fundacji. Liczba wyświetleń przekracza 9800 – link do nagrania:

https://youtu.be/zSYt342QTx0?si=wmJi6BnVg1kEpJGN

Zapraszamy na kolejne interesujące wydarzenia organizowane przez Fundację Nenckiego. Informacje o aktualnych propozycjach można znaleźć na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.