Wykład Tygodnia Mózgu: „Nowe nadzieje w leczeniu padaczki” – prof. Katarzyna Łukasiuk

W środę 13 marca o godzinie 17.30 odbędzie się drugi wykład Tygodnia Mózgu 2024 w Instytucie Nenckiego.
Prof. dr hab. Katarzyna Łukasiuk z Instytutu Nenckiego PAN przedstawi wykład pt.: „Nowe nadzieje w leczeniu padaczki”

Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, oraz transmitowany będzie online na platformie zoom pod linkiem https://zoom.us/j/95855649886

Streszczenie

Padaczka jest przewlekłym zaburzeniem czynności mózgu o różnej etiologii, charakteryzującym się samoistnym występowaniem nawracających napadów drgawkowych. Jest to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Szacuje się, że na padaczkę choruje ponad 60 milionów ludzi, z czego 30% pacjentów wykazuje oporność na leczenie farmakologiczne. Podczas wykładu przedstawione zostaną trendy w poszukiwaniu nowych metod leczenia i przewidywania rozwoju padaczki.

Prof. dr hab. Katarzyna Łukasiuk jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora uzyskała w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w 1996 r. Staż podoktorski odbyła w Instytucie A.I. Virtana na Uniwersytecie w Kuopio w Finlandii. Od 2004 prowadzi Pracownię Epileptogenezy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zajmuje się: zagadnieniami molekularnej odpowiedzi mózgu na uszkodzenie oraz zjawiskami molekularnymi prowadzącymi do rozwoju padaczki w modelach zwierzęcych; opracowaniem nowych strategii zapobiegających rozwojowi choroby; poszukiwaniem nieinwazyjnych biomarkerów epileptogenezy i padaczki; udoskonalaniem istniejących i tworzeniem nowych modeli zwierzęcych padaczki. Kierowany przez nią zespół badawczy realizował liczne projekty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, European Science Foundation, EU. Jest członkinią paneli NCN i ERC. Jest redaktor naczelną Acta Neurobiologiae Experimentalis.

Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest  w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania  81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.