„O biogenezie mitochondriów, czyli skąd się biorą komórkowe elektrownie” – wykład dr Michała Wasilewskiego (środa, 7 czerwca 2023 godz. 16.00)

Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Fundacji Nenckiego.

Dr Michał Wasilewski (Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN) przedstawi wykład pt.: O biogenezie mitochondriów, czyli skąd się biorą komórkowe elektrownie.

Wykład odbędzie się 7 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, ul. Pasteura 3, Warszawa 

oraz online za pośrednictwem zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/93090741044

Tematyka wykładu:

Miliardy lat temu mitochondria, a raczej ich prekursorzy, zostały oswojone w procesie endosymbiozy stając się częścią komórek eukariotycznych.  Dodatkowa energia, którą dały swoim gospodarzom, pozwoliła na niezwykły sukces ewolucyjny eukariontów, którego dalekim owocem są organizmy wielokomórkowe i w końcu my jako ludzie. Pomimo długiej koegzystencji z gospodarzem mitochondria nadal zachowały pewną autonomię umożliwiającą posiadanie osobnego genomu i syntezę swoich własnych białek. Co dziś wiemy o tych fascynujących organellach i jak radzą sobie z odtwarzaniem samych siebie w wewnątrzkomórkowym środowisku? O tych i o innych zagadnieniach związanych z biogenezą mitochondriów opowiem na Wykładzie Fundacji Nenckiego.

Dr Michał Wasilewski jest zatrudniony w Laboratorium Biogenezy Mitochondriów Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (IMol PAN), gdzie bada mechanizmy kształtujące proteom mitochondrialny oraz ich wpływ na homeostazę białkową komórki. Jest współautorem wielu publikacji naukowych i był kierownikiem oraz wykonawcą licznych projektów naukowych dotyczących badania procesów zachodzących w mitochondriach.

Nagrania video z wykładów Tygodnia Mózgu 2023 już online

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że wszystkie wykłady tegorocznego Tygodnia Mózgu można już obejrzeć na kanale Nencki EduTube w serwisie Youtube. Tematem przewodnim tegorocznych wykładów były „Neurobiologiczne aspekty stresu” Serdecznie zapraszamy do odsłuchania tych ciekawych i wartościowych wykładów.

Oto linki do poszczególnych nagrań:


Prof. Wojciech Dragan, Uniwersytet Jagielloński – „Długoterminowe konsekwencje stresu dla budowy i działania mózgu”


Prof. Wojciech Glac, Uniwersytet Gdański – „Mózg zakochany w stresie”


Prof. Ewelina Knapska, Instytut Nenckiego PAN, Warszawa – „Jak i dlaczego zarażamy się emocjami innych?”


Prof. Agnieszka Popiel, Uniwersytet SWPS, Warszawa – „Terapia zaburzeń potraumatycznych – czy warto słuchać naukowców?”


Dr Ewelina Smoktunowicz, Uniwersytet SWPS, Warszawa – „Interwencje internetowe jako pomoc w radzeniu sobie ze stresem”


Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest  w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania  81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.