„Biologia strukturalna – jak zrozumieć procesy w komórce na poziomie pojedynczych atomów” – wykład online prof. Marcina Nowotnego, środa 23 listopada godz. 16.00

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład Fundacji Nenckiego.

Prof. dr hab. Marcin Nowotny przedstawi wykład pt. „Biologia strukturalna – jak zrozumieć procesy w komórce na poziomie pojedynczych atomów.

Wykład odbędzie się w środę 23 listopada 2022 o godzinie 16.00 na platformie zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/98348562613

Tematyka wykładu

Pełne zrozumienie procesów życiowych wymaga poznania sposobu działania cząsteczek chemicznych występujących w komórce. Wiele z nich, np. białka czy kwasy nukleinowe to ogromne obiekty składające się z dziesiątek czy setek tysięcy atomów. Istnieją jednak metody, które pozwalają zwizualizować te skomplikowane obiekty. Dzięki nim możemy zrozumieć, na bardzo szczegółowym poziomie, jak  cząsteczki biologiczne działają. Pozwala to również projektować mniejsze cząsteczki chemiczne, które blokują to działanie i które mogą być użyte jako leki. W tym wykładzie opiszę zarówno podstawy budowy cząsteczek biologicznych oraz główne metody określania ich struktury – krystalografię i mikroskopię elektronową.

Prof. Marcin Nowotny ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w 1998 roku. Stopień doktora uzyskał w 2002 roku w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie, a habilitację jedenaście lat później w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Tytuł profesora otrzymał w 2020 roku.

W latach 2003–2008 prof. Marcin Nowotny pracował w Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH, National Institutes of Health) w Bethesda w USA. W roku 2008, po wygraniu międzynarodowego konkursu, został szefem Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Dorobek naukowy prof. Nowotnego był wielokrotnie nagradzany. Do jego najważniejszych nagród i wyróżnień należą: Nagroda Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską (2003), EMBO Installation Grant (2003), Early Career Scientist Award, Howard Hughes Medical Institute (2012), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2013) oraz stypendium Academia Europaea Burgen Scholar (2013). W marcu 2020 roku prof. Nowotny wraz z 18 partnerami z Europy otrzymał grant Exscalate4CoV z programu Horyzont 2020 na poszukiwanie skutecznej terapii przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Oprócz działalności naukowej, prof. Nowotny angażuje się również w organizację nauki w Polsce. W latach 2018 – 2020 pełnił funkcję członka, a następnie przewodniczącego Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest także członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, takich jak: Academia Europaea czy European Molecular Biology Organization. Jest laureatem programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: START, Idee dla Polski, Stypendia Konferencyjne oraz TEAM.

Badania prof. Marcina Nowotnego dotyczącą zależności pomiędzy strukturą a funkcją białek przetwarzających kwasy nukleinowe – DNA i RNA. Są to białka, które uczestniczą w syntezie, przetwarzaniu oraz utrzymaniu stabilności kwasów nukleinowych.