„Epidemiologia chorób nowotworowych” dr hab. Tomasz Wilanowski. Zapraszamy na wykład Fundacji online 19 maja o godzinie 16.00.

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład organizowany przez Fundację Nenckiego. Dr hab. Tomasz Wilanowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawi wykład pt. „Epidemiologia chorób nowotworowych”. 

Wykład odbędzie się w środę 19 maja 2021 o godzinie 16.00 i będzie miał formę transmisji na żywo na platformie zoom. Wykładu wysłuchać można będzie pod linkiem: https://zoom.us/j/98556711851

Tematyka wykładu: Wprawdzie wszyscy słyszeliśmy o chorobach nowotworowych, jednakże ich epidemiologia nie jest szeroko znana. Na przykład nie każdy wie, które rodzaje nowotworów występują często, a które rzadko. Jaka jest zachorowalność i umieralność na choroby nowotworowe w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi? Jak się ona zmieniała na przestrzeni ostatnich dekad? Jakie znaczenie ma tu wiek, płeć i inne czynniki? Wreszcie najważniejsze: w jaki sposób możemy wpływać na własne ryzyko zachorowania na raka? Te istotne tematy zostaną poruszone w niniejszym wykładzie.

Dr hab. Tomasz Wilanowski pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Genetyki i Biotechnologii. Jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, zaś stopień naukowy doktora uzyskał na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w stolicy Australii, Canberze. W swojej karierze naukowej pracował w bardzo różnorodnych instytucjach: Australijskim Uniwersytecie Narodowym, Królewskim Szpitalu w Melbourne oraz Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się badaniami naukowymi nad mechanizmami powstawania i rozwoju chorób nowotworowych.