„Jakie tajemnice skrywają mózgi dinozaurów?” – mgr Justyna Słowiak, czwartek 25 marca godz. 11.00

W ramach obchodów Tygodnia Mózgu 2021 Fundacja Nenckiego zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów na lekcję o mózgach dinozaurów, którą poprowadzi pani Justyna Słowiak, doktorantka Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Lekcja rozpocznie się 25 marca o godz. 11.00 na platformie Zoom Webinar – link do lekcji: https://zoom.us/j/97743135089 . Szczegóły poniżej.

Streszczenie prezentacji: Bardzo często można spotkać się z opinią, że dinozaury miały bardzo małe mózgi i przez to nie były zbyt inteligentne. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat wiedza paleontologów na temat budowy mózgu różnych dinozaurów znacznie się powiększyła. Głównie za sprawą skanowania ich czaszek w tomografach komputerowych. Okazało się, że mózgi dinozaurów były bardziej skomplikowane niż początkowo sądzono! Proporcja wielkości mózgu do ciała u dinozaurów była podobna do dzisiejszych gadów, a u niektórych nawet do ptaków. Dzięki skanom czaszek dinozaurów badacze mogą odtworzyć kształt mózgu dinozaurów, co umożliwia odtworzenie zmysłów jakie miały te zwierzęta sprzed milionów lat. Takich informacji nie można dowiedzieć się badając tylko budowę zewnętrzną skamieniałych kości. Dinozaury różniły się między sobą budową mózgu, co pokazuje jak bardzo zróżnicowaną grupą były. Z prezentacji można będzie dowiedzieć się które dinozaury miały najlepszy węch, wzrok czy słuch, czy dinozaury były powolne czy zwinne oraz czy to prawda, że niektóre z nich miały aż dwa mózgi!

Mgr Justyna Słowiak jest doktorantką Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Głównym zainteresowaniem badawczym p. Słowiak są dinozaury okresu kredowego. Zajmuje się ona mikrostrukturą kości tych zwierząt co pozwala na rekonstrukcję dynamiki ich wzrostu. Obecnie pracuje nad modelem wzrostu jednego z największych dinozaurów drapieżnych: Tarbosaurus bataar.

Tydzień Mózgu 2021 organizowany jest w ramach projektu „Tydzień Mózgu przez cały rok” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/468778/20201).