Tydzień Mózgu 2021: „Rola diety w patogenezie i profilaktyce choroby Alzheimera” – dr Anna Mietelska-Porowska, poniedziałek 15 marca godz. 17.00

Szanowni Państwo

Już za tydzień – w poniedziałek, 15 marca o godzinie 17.00 pierwszy wykład Tygodnia Mózgu 2021 w Instytucie Nenckiego!

Wykład odbędzie się na platformie zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/96196792013

Serdecznie zapraszamy!

Dr Anna Mietelska-Porowska z Instytutu Nenckiego przedstawi wykład pt.Rola diety w patogenezie i profilaktyce choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera (chA) to związane z wiekiem, nieodwracalne, postępujące zaburzenie neurodegeneracyjne i najczęstsza przyczyna demencji, stanowiąca około 60% – 80% przypadków. Ponad 95% wszystkich diagnozowanych przypadków chA nie jest związanych z dziedzicznym podłożem genetycznym, tylko z wieloma czynnikami środowiskowymi, a także związanymi ze stylem życia.  Zróżnicowanie poznanych i jeszcze nie poznanych czynników ryzyka chA powoduje trudności w opracowaniu skutecznych metod walki z tą chorobą.

Coraz więcej uwagi badacze poświęcają roli czynników związanych ze stylem życia, w tym z dietą w rozwoju chA. Wydaje się, że największym zagrożeniem dla zdrowia jest zachodni sposób żywienia, tzw. ang. western diet (WD), który przybył do nas głównie z USA i jest coraz powszechniej stosowany w krajach rozwiniętych i rozwijających się, w związku ze wzrastającym tempem życia oraz możliwościami technologicznymi. Przekłada się to na narastającą skalę epidemii otyłości oraz chorób metabolicznych.

Dieta zachodnia (WD) to szerokie pojęcie które definiuje zróżnicowane kombinacje składników, makro- i mikroelementów. Zachodni sposób odżywiania cechuje żywność ultra-przetworzona. Wspólnymi mianownikami szeroko pojętej diety zachodniej jest połączenie węglowodanów prostych (głównie cukrów prostych), soli, tłuszczu (głównie nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów trans) oraz wysokiej zawartości cholesterolu. Ten rodzaj żywienia charakteryzuje się niedoborem witamin i mikroelementów w stosunku do dziennego zapotrzebowania oraz niskią wartością odżywczą. Udowodniono, że WD wywołuje takie zaburzenia, jak: insulinooporność, cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD) oraz niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), nadciśnienie tętnicze i inne, łącznie określane jako zespół metaboliczny. Wszystkim tym dieto-pochodnym metabolicznym zaburzeniom towarzyszy ogólnoustrojowy stan zapalny, który ma swoje odzwierciedlenie również w mózgu. Dane dotyczące wpływu poszczególnych składników diety na mózg potwierdzają hipotezę, że sposób odżywiania należy rozważać również jako istotny czynnik ryzyka chorób neurozwyrodnieniowych, w tym choroby Alzheimera. 

Dr Anna Mietelska-Porowska pracuje w Laboratorium Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie wInstytucie Nenckiego, PAN. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest badanie mechanizmów rozwoju choroby Alzheimera na jej wczesnym przed-objawowym etapie oraz poszukiwanie markerów wczesnego stadium choroby w celu opracowania skutecznej metody wczesnego diagnozowania i terapii przeciwdziałającej lub hamującej rozwój choroby Alzheimera.

Obecnie najintensywniej badanym przez nią aspektem jest wpływ diety, jako czynnika związanego ze stylem życia, na patogenezę choroby Alzheimera.