Zapraszamy na wykład dr Marzeny Stefaniuk pt. “Mózg, mikroskop i meduza. Krótka historia badań nad neuroanatomią”

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład organizowany przez Fundację Nenckiego. Dr Marzena Stefaniuk i przedstawi wykład pt. “Mózg, mikroskop i meduza. Krótka historia badań nad neuroanatomią” (streszczenie poniżej).
Wykład odbędzie się 15 stycznia 2020 o godzinie 16 w sali wykładowej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Wstęp wolny.
Tematyka wykładu:
Mózg człowieka składa się z miliardów neuronów. Są one połączone ze sobą w gęste sieci, które spajają tryliony złączy. Dzięki zmianom w tych sieciach uczymy się, zapamiętujemy, odczuwamy emocje, ale też chorujemy, gdy sieci nie działają prawidłowo. Mózg to dobrze zorganizowane centrum dowodzenia, które odbiera sygnały ze środowiska i pozwala na nie zareagować. Skąd to wszystko wiemy? Na wykładzie opowiem o historii badań neuroanatomicznych i o tym jak doszło do odkrycia neuronów. Zobaczymy, jak wyglądały pierwsze badania nad mózgiem. Przybliżę, w jaki sposób meduza i nieudany eksperyment naukowy doprowadziły do jednego z największych odkryć współczesnej biologii, Nagrody Nobla i przełomu w badaniach neuroanatomicznych. Opowiem też o tym, jak neurobiolodzy tworzą przezroczyste mózgi i oglądają pod mikroskopem setki komórek i połączeń naraz.
MStefaniuk slajd