DRUGI PROJEKT ART & SCIENCE „SZTUKA BIORÓŻNORODNOŚCI” / ART OF BIODIVERSITY”
Inicjatorami tego projektu był nie tylko Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Nenckiego PAN, ale również Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych. Projekt został zrealizowany przy współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia, Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Od 29 września do 5 października 2018 roku w Dylągówce (Gospodarstwo agroturystyczne Boska Dolina pod Rzeszowem) odbyło się Sympozjum naukowo-artystyczne, którego tematem była bioróżnorodność. Pojęcie to, w najszerszym znaczeniu, odnosi się do zmienności życia na naszej planecie. Bioróżnorodność można zdefiniować jako różnorodność gatunków, genów oraz białek poszczególnych organizmów. Podobnie jak w Mikołajkach, w czasie Sympozjum wygłoszono wykłady ukazujące pojęcia bioróżnorodności na poziomie komórkowym i molekularnym.
Wynik działań w czasie Sympozjum można było oglądać na wystawach, które odbyły się:
19 listopada-19 grudnia 2018 r. Sala wystawowa Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, Warszawa
17 stycznia-24 lutego 2019 Galeria Miejskiej ZSP Rzeszów
Zakończenie projektu było też okazją do powołania Rady Artystycznej przy „Nencki Art Collection”. Do tego ciała, które ma wspierać kolekcją sztuki współczesnej przy Instytucie Nenckiego PAN zaproszono artystów: Antoniego Nikla, Marka Olszyńskiego oraz Mirosława Pawłowskiego.