„Choroby rzadkie w hematologii – małopłytkowość immunologiczna i zakrzepowa plamica małopłytkowa” – wykład online dr Michała Witkowskiego. Środa 11 grudnia 2024 r. o godz. 16:00
Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Fundacji Nenckiego.
Dr Michał Witkowski (Fundacja Na Rzecz Pomocy Chorym na Białaczki) przedstawi wykład pt. „Choroby rzadkie w hematologii – małopłytkowość immunologiczna i zakrzepowa plamica małopłytkowa„.
Wykład obędzie się w środę 11 grudnia 2024 r. o godz. 16:00 za pośrednictwem platrofmy zoom pod linkiem https://zoom.us/j/99044411056
Streszczenie:
TTP – zakrzepowa plamica małopłytkowa (thrombotic thrombocytopenic purpura, TTP) to choroba ultrarzadka (zachorowalność 3/mln/rok, chorobowość 10/mln) będąca rodzajem mikroangiopatii zakrzepowej, w której niedobór metyloproteinazy ADAMTS-13 prowadzi do spontanicznego tworzenia mikrozakrzepów, małopłytkowości i niedokrwistości. Choroba znacznie częściej występuje jako postać immunologiczna (immune TTP, iTTP) – 95% vs wrodzona (congenital TTP, cTTP) – 5%.
Pierwsze epizody choroby najczęściej pojawiają się w czwartej dekadzie życia, iTTP występuje 2,5–3,5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
TTP prowadzi do niedokrwienia narządów a w ciężkich przypadkach do udaru mózgu, niewydolności serca, nerek. Objawia się krwawieniem, siniakami, gorączką, osłabieniem, bólami głowy, w klatce piersiowej, stawów, brzucha, mięśni, biegunką.
Ultrarzadka i ultraniebezpieczna. W iTTP liczy się każda godzina, minuta. Choroba pojawia się nagle i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Nieleczone, czyli też nierozpoznane iTTP charakteryzuje się śmiertelnością 90%. Skala problemu to brak powszechnej wiedzy o chorobie oraz doświadczenia, które tak bardzo jest potrzebne do jej wykrycia.
ITP – pierwotna małopłytkowość immunologiczna (immune thrombocytopenic purpura, ITP) to nabyta choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się izolowaną małopłytkowością (PLT <100 G/l) bez znanych czynników ją wywołujących oraz bez zaburzeń przebiegających z małopłytkowością. Szacuje się, że roczna zachorowalność to 3/100 000/ rok, a chorobowość pomiędzy 9-26/100000 mieszkańców, co zalicza ją do chorób rzadkich. Głównymi mechanizmami odpowiedzialnymi za powstanie choroby są̨ obecność autoprzeciwciał przeciwpłytkowych (u 60–70% chorych), niszczenie płytek zachodzące pod wpływem cytotoksycznych limfocytów T oraz zmniejszone wytwarzanie płytek w szpiku wskutek nieprawidłowego dojrzewania megakariocytów i ich nasilonej apoptozy
Istotną kwestią jest edukacja i podnoszenie świadomości na temat tych chorób, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. W miarę rozwoju medycyny pojawiają się coraz skuteczniejsze terapie, które pozwalają pacjentom na prowadzenie normalnego życia. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych lat będziemy świadkami postępów w leczeniu TTP i ITP, dzięki lepszemu zrozumieniu mechanizmów choroby.
Profil zawodowy dr Michała Witkowskiego:
Po ukończeniu Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2010 roku, rozpoczął pracę w Klinice Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca USK im. WAM w Łodzi, gdzie odbył szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz obronił pracę doktorską w dziedzinie kardiologii pt. „Częstość występowania bezobjawowego migotania przedsionków u pacjentów z implantowanym kardiostymulatorem”. Od 2017 roku pracuje w Oddziale Hematologii WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi na stanowisku starszego asystenta, gdzie uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie hematologii. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą tematyki zaburzeń krzepnięcia ze szczególnym uwzględnieniem małopłytkowości immunologicznej.
Serdecznie zapraszamy!