„Mózg, ciało, zachowanie, czyli o tym jak przewlekły ból wpływa na podejmowanie decyzji” – wykład dr hab. Aleksandry Herman. 23 października 2024 r. godz. 16:00.
Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Fundacji Nenckiego
Wykład dr hab. Aleksandry Herman pt.: „Mózg, ciało, zachowanie, czyli o tym jak przewlekły ból wpływa na podejmowanie decyzji” odbędzie się 23 października 2024 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Wykład będzie transmitowany na ZOOM: https://zoom.us/j/91849101197.
Streszczenie:
Wzrastające zainteresowanie interakcjami między ciałem a mózgiem podkreśla ich kluczową rolę w procesach podejmowania decyzji i reagowania na otoczenie. Ale co się dzieje, gdy ta komunikacja zostaje zaburzona? Przewlekły ból, który często utrzymuje się mimo braku fizjologicznej przyczyny, stanowi doskonały model do badania zakłóconej komunikacji między ciałem a mózgiem oraz jej wpływu na podejmowanie decyzji.
W naszych badaniach porównujemy, jak osoby doświadczające przewlekłego bólu i osoby zdrowe podejmują decyzje w kontekście odroczonych i wymagających wysiłku nagród. Wyniki sugerują, że interwencje, które skupiają się na modyfikacji procesów decyzyjnych oraz zwiększeniu świadomości ciała, mogą być istotne w zarządzaniu przewlekłym bólem.
Doktor Aleksandra Herman pracę doktorską z neurobiologii wykonała na University of Sussex w Wielkiej Brytanii, współpracując z prof. Theodorą Duką i prof. Hugo Critchleyem. W sferze jej zainteresowań były czynniki, które wpływają na impulsywne działania i decyzje. W szczególności, badała wpływ emocji i sygnałów fizjologicznych na nasze zachowanie i podejmowanie decyzji oraz mechanizmy stojące za tymi efektami. Następnie dołączyła do zespołu kierowanego przez prof. Manosa Tsakirisa w Royal Holloway, University of London, gdzie badała sprzężenie między mózgiem a ciałem, w szczególności interesowała się wpływem sygnałów z ciała na podejmowanie decyzji.
Obecnie jako stypendystka programu Marii Skłodowskiej-Curie Action, pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Obrazowania Mózgu, gdzie prowadzi badania dotyczące skutków zaburzenia komunikacji między ciałem a mózgiem. W szczególności interesuje się bólem nocyplastycznym, np. fibromialgią i zespołem jelita drażliwego. W swoich badaniach wykorzystuje pomiary behawioralne i fizjologiczne, a także techniki neuroobrazowania mózgu.