Festiwal Nauki 2024
Festiwal Nauki 2024
28. Festiwal Nauki w Warszawie dobiegł końca. W tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w trzech wyjątkowych wydarzeniach organizowanych przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.
W dniu 21 września w Ermitażu w Łazienkach Królewskich odbył wernisaż wystawy ROZEDRGANIE (Inspiracje: interakcje nauki i sztuk wizualnych). Zaprezentowano twórczość artystek: dr hab. Katarzyny Mazurek-Proniewskiej prof. ASP (Wydział Scenografii, ASP w Warszawie), dr Diany Lelonek (Wydziała Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich, ASP w Warszawie) i dr Joanny Dudek (Wydział Architektury Wnętrz, ASP w Warszawie), które skupiają się na relacjach człowieka i natury. Wystawie towarzyszyła prezentacja dr hab. Adama Hameda z Instytutu Nenckiego PAN zatytułowana „Dysonanse i wibracje natury”. Kuratorem wystawy była dr Joanna Dudek z ASP.
Z kolei, 23 września w Instytucie Nenckiego odbyło się spotkanie zatytułowane „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”. Na początku uczestnicy mieli okazję wysłuchać dwóch niezwykle ciekawych wykładów: dr hab. Hanny Fabczak (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) pt. „Czy mikroskopia wysokorozdzielcza może inspirować artystów sztuk wizualnych?” oraz dr Joanny Dudek (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) pt. „Mieczysław. Czy można pokochać celulozę bakteryjną?” Po wykładach odbył się wernisaż wystawy prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które były inspirowane wizytą w laboratoriach naukowych Instytutu Nenckiego. Kuratorami wystawy są dr Katarzyna Dyjewska oraz dr Kamil Zaleski z Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Ostatnim niezwykle ciekawym wydarzeniem były warsztaty „BIO-MIKROPLENER”, które rozpoczęły się prezentacją dr Kingi Szydłowskiej (Instytut Biologii Doświadczalnej, PAN) oraz dr Anny Zatorskiej ( Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Inspirując się obrazami mikroskopowymi tworzonymi przez biologów i konserwatorów sztuki, uczniowie wykonali prace wykorzystując techniki sitodruku i linorytu na Wydziale Grafiki ASP pod opieką dr Kamila Zaleskiego i Karoliny Zimnej-Stelmaszewskiej. Wystawę wieńcząca warsztaty można było obejrzeć w Showroom ASP przy ul. Krakowskie Przedmieście 5.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzeń. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca będzie źródłem wielu wzajemnych inspiracji między biologami i artystami sztuk wizualnych.