Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Fundacji Nenckiego

Wykład dr Magdaleny Lebiedzińskiej-Arciszewskiej pt.: „Zdrowa dieta jako kluczowy element metabolicznej układanki” odbędzie się 4 czerwca 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego

(obowiązuje rezerwacja miejsc).

Wykład będzie transmitowany na ZOOM: 

https://zoom.us/j/95211706244

Streszczenie:

Zdrowe odżywianie to temat wielu dyskusji, nie tylko profesjonalnych, ale także codziennych. Często w takich dyskusjach pojawia się termin – metabolizm. W języku potocznym metabolizm to bardzo szerokie pojęcie, a zrozumienie połączenia metabolizmu i stylu życia, a przede wszystkim konsekwencji naszych codziennych wyborów dietetycznych nie jest łatwe. Wykład ma na celu wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest metabolizm oraz jakie znaczenie dla równowagi metabolicznej ma prawidłowa dieta. Ważnym aspektem będzie wyjaśnienie jak odżywianie związane jest z przemianami metabolicznymi w komórkach i jak zaburzenia na poziomie komórkowym przekładają się na funkcjonowanie organizmu. W czasie wykładu omówione zostaną także konsekwencje nieprawidłowego odżywiania, wśród których główną stanowi otyłość, czyli obecnie jedno z największych medycznych i społecznych wyzwań w skali światowej.

Dr Magdalena Lebiedzińska-Arciszewska jest adiunktem w Pracowni Biologii Mitochondriów i Metabolizmu w Instytucie Nenckiego PAN, gdzie bierze udział w projektach badających zaburzenia metaboliczne w komórkach oraz ich konsekwencje dla organizmu. Głównym zainteresowaniem prelegentki są mechanizmy regulujące metabolizm na poziomie oddziaływań między organellami komórkowymi oraz ich znaczenie w chorobach rzadkich, neurodegeneracyjnych oraz cywilizacyjnych

Serdecznie zapraszamy!

Nowa praca w Nencki Art Collection

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 19 maja 2025 roku studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Olga Dziąg przekazała do Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN swoją pracę pt. „Głęboki błękit” (2024), wykonaną techniką cyjanotypii na bawełnie (83 × 100 cm). Dzieło to powstało w ramach projektu zrealizowanego podczas Festiwalu Nauki 2024 i zostało oficjalnie włączone do kolekcji Nencki Art Collection, prowadzonej przez Fundację Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych.

Praca Olgi Dziąg została zaprezentowana po raz pierwszy w 2024 roku w czasie wystawy wieńczącej interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowy pt. „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”, zorganizowany przez Instytut Nenckiego PAN oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej dzieło, inspirowane światem mikroobserwacji i biologii molekularnej, wpisuje się w ideę współpracy sztuki i nauki, która jest fundamentem Nencki Art Collection, czyli kolekcji sztuki współczesnej Instytutu Nenckiego PAN.

Serdecznie dziękujemy Artystce za ten wyjątkowy dar!

Na zdjęciu (od lewej): Olga Dziąg, Katarzyna Dyjewska (prodziekan Wydziału Malarstwa ASP), Adam Szewczyk oraz Dorota Dymkowska (Prezes Fundacji Nenckiego)

Spotkanie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Instytucie Nenckiego

3 kwietnia 2025 roku w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN odbyło się spotkanie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zorganizowane w ramach działań Art & Science oraz przygotowań do Festiwalu Nauki 2025. Wydarzenie rozpoczął prof. Adam Szewczyk, przedstawiając działalność Instytutu oraz ideę łączenia nauki i sztuki.

W programie znalazły się prezentacje poświęcone nowoczesnym technikom obrazowania wykorzystywanym w badaniach biologicznych, m.in. rezonansowi magnetycznemu (prof. Katarzyna Jednoróg), mikroskopii elektronowej (dr Andrzej Szczepankiewicz) oraz mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości (Małgorzata Całka-Kresa).

Uczestnicy mieli okazję odwiedzić laboratoria Instytutu i zobaczyć, jak na co dzień pracują naukowcy w Pracowni Obrazowania Struktury i Funkcji Tkankowych oraz Pracowni Wewnątrzkomórkowych Kanałów Jonowych.

Dziękujemy dr Katarzynie Dyjewskiej (Wydział Malarstwa ASP), Kamilowi Zaleskiemu (Wydział Grafiki ASP) oraz wszystkim uczestnikom za inspirujące rozmowy i wspólnie spędzony czas!