„Mikrobiom i jego tajne sojusze: od jelit do mózgu, serca i wątroby” wykład online dr Mateusza Szudzika. 23.04.2025 godz. 16.00

Serdecznie zapraszamy na wykład Dr Mateusza Szudzika pt.: „Mikrobiom i jego tajne sojusze: od jelit do mózgu, serca i wątroby”, który odbędzie odbędzie się 23 kwietnia 2025 r. o godz. 16:00 tylko on-line na platformie ZOOM: https://zoom.us/j/97622634659

Streszczenie:

Wykład poświęcony będzie roli zespołu mikroorganizmów zasiedlających nasze ciało – w utrzymaniu zdrowia człowieka. Choć najczęściej kojarzony jest z układem pokarmowym i trawieniem, współczesne badania pokazują, że mikrobiom ma znacznie szerszy wpływ, obejmujący także układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i wątrobę.

Podczas wykładu omówione zostaną główne funkcje mikrobiomu, mechanizmy jego działania oraz jego rola w zachowaniu homeostazy w organizmie. Przedstawione zostaną trzy główne osie komunikacji – jelitowo-wątrobowa, jelitowo-sercowa i jelitowo-mózgowa – które pokazują, jak silnie mikrobiom jelitowy jest powiązane z innymi narządami. Uczestnicy dowiedzą się, jak zmiany w składzie mikrobioty mogą przyczyniać się do rozwoju chorób takich jak miażdżyca, choroby neurodegeneracyjne czy stłuszczenie wątroby.

Celem wykładu jest pokazanie, że mikrobiom to kluczowy partner w naszym zdrowiu, na którego funkcjonowanie mamy realny wpływ poprzez styl życia i dietę.

Dr Mateusz Szudzik stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, gdzie zrealizował pracę doktorską w Zakładzie Biologii Molekularnej. Jego badania skupiały się na poszukiwaniu skutecznych form suplementacji żelaza w leczeniu anemii z niedoboru tego pierwiastka oraz na analizie mechanizmów molekularnych regulujących gospodarkę żelazem w organizmie.

Obecnie pracuje jako adiunkt na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zajmuje się badaniem wpływu metabolitów pochodzenia bakteryjnego na funkcjonowanie organizmu analizując m.in. osie komunikacji jelitowo-narządowej (jelito–nerka, jelito–serce, jelito–wątroba). W obrębie jego zainteresowań leżą głównie choroby kardiometaboliczne takie jak stłuszczenie wątroby, hiperlipemia, otyłość czy cukrzyca.

Jego działalność naukowa obejmuje również badanie opatrunków pochodzenia naturalnego na proces gojenia się ran.

Jest autorem i współautorem publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach międzynarodowych z zakresu biologii molekularnej, fizjologii oraz medycyny translacyjnej.

Serdecznie zapraszamy!

Konkurs Plastyczny Tygodnia Mózgu 2025

Konkurs Plastyczny Tygodnia Mózgu!

W związku z obchodami światowego Tygodnia Mózgu 10-16 marca 2025 r., Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych i Instytut Nenckiego PAN ogłaszają konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego pt: ZDROWY MÓZG W CYFROWYM ŚWIECIE.

Konkurs zostanie przeprowadzony za pośrednictwem szkół w trzech kategoriach wiekowych: – Szkoła podstawowa, klasa I-IV

– Szkoła podstawowa, klasa V-VIII

– Szkoła ponadpodstawowa.

Termin nadsyłania prac to 20 MAJA 2025r.

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni do 15 czerwca 2025 r.. Organizator przyzna nagrodę główną oraz dwie wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.

Zachęcamy do udziału w konkursie.

Konkurs współfinansowany przez FENS-DANA w ramach projektu BAW 2025 „Technology as a support in brain diagnostics and treatment”

Szczegóły dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie