Zmarł profesor Stefan Kasicki – pierwszy prezes zarządu Fundacji Nenckiego

Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy, 

Profesora Stefana Kasickiego

wybitnego polskiego neurofizjologa zajmującego się działaniem układu limbicznego,

Prezesa pierwszej kadencji Zarządu Fundacji (2012-2017),

a od 2017 roku członka Rady Fundacji Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych.

Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla polskiej nauki.

Rada Fundatorów, Rada Fundacji i Zarząd Fundacji Marcelego Nenckiego

Wyniki konkursu plastycznego „Mózg i jego supermoce”

Zakończył się kolejny konkurs plastyczny organizowany przez Fundację Nenckiego w ramach Tygodnia Mózgu.

Celem konkursu plastycznego pod tytułem „Mózg i jego supermoce” była popularyzacja wiedzy neurobiologicznej wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego, promowanie zainteresowań neurobiologią oraz promowanie właściwych zachowań sprzyjających prawidłowemu rozwojowi i zdrowiu układu nerwowego. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością artystyczną i zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne nadsyłając ponad 150 prac wykonanych różnymi technikami.

Z wielką przyjemnością przedstawiamy laureatów konkursu plastycznego zatytułowanego „Mózg i jego supermoce” dla uczniów szkół podstawowych z województwa mazowieckiego:

I kategoria wiekowa – klasy I-IV: 

Nagroda główna: 

I. ex aequo:

Marta Machnicka i Aleksandra Soczewka

III. Amelia Pergół

I wyróżnienie: Anastazja Marzantowicz

II wyróżnienie: Malwina Wojnicka

III wyróżnienie: Bochuslav Goncharek

II kategoria wiekowa – klasa V-VIII

Nagroda główna: 

I. Tymon Michniewicz

II. Izabela Wójcik

III. ex aequo

Patryk Kraszewski i Amaya Silva Władyka

I wyróżnienie ex aquo: 

Weronika Czarnocka i Anna Kotańska: 

III kategoria wiekowa – szkoły ponadpodstawowe

Nagroda główna: 

I. Nina Januchta- Michalska

II. Vanda Aliaksandrava

III. ex aequo

Maja Barszczewska i Taisa Piatrova

I wyróżnienie: Kamil Zieliński

II wyróżnienie: Weronika Laskus

Na konkurs nadesłano ponad 150 prac wykonanych różnymi technikami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane prace i serdecznie gratulujemy autorkom i autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac!

Konkurs był organizowany w ramach projektu „TYDZIEŃ MÓZGU PRZEZ CAŁY ROK”, dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania 81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN oraz przez Instytut Nenckiego i FENS.

„Największe wyzwanie nauki – zrozumieć jak działa mózg” – wykład prof. Wodzisława Ducha

Serdecznie zapraszamy na kolejny Wykład Fundacji Nenckiego

Wykład prof. dr hab. Wodzisława Ducha pt.: „Największe wyzwanie nauki – zrozumieć jak działa mózg.” odbędzie się 22 maja 2024 r. o godz. 16:00 online na platformie ZOOM pod linkiem: https://zoom.us/j/93664289788

Streszczenie:

Mózg to najbardziej złożona struktura w znanym nam wszechświecie. Jakie są perspektywy zrozumienia działania naszych mózgów? Z jednej strony ważna jest genetyka, biologia molekularna, szczegóły budowy neuronów. Od tego zależy ich funkcjonowanie, prawidłowa praca. Zrozumienie tych procesów jest konieczne dla opracowania terapii licznych zaburzeń. Z drugiej strony modele sztucznej inteligencji oparte na bardzo dużych sieciach  neuropodobnych elementów pokazują, jak powstają funkcje mentalne. Sieci uczą się niezwykle złożonych skojarzeń, prowadząc konwersacje i tworząc obrazy na podstawie opisu. Nie wystarczają jednak do zrozumienia zaburzeń układu nerwowego, oddziaływania leków, ani nie pomagają w interpretacji sygnałów wynikających z aktywności mózgu. Nauczyliśmy się już odczytywać wiele informacji dzięki analizie sygnałów mózgu.

Profesor Włodzisław Duch oprócz kierowania Laboratorium Neurokognitywnego jest też kierownikiem zespołu Neuroinformatics and Artificial Intelligence w University Centre of Excellence Dynamics, Mathematical Analysis and Artificial Intelligence, oraz pracownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował też na Wydziale Inżynierii Komputerowej (School of Computer Engineering), Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (Nanyang Technological University) w Singapurze jako Nanyang Visiting Professor i visiting professor (2003-2012).

Jego zainteresowania badawcze dotyczyły początkowo metod obliczeniowych mechaniki kwantowej, fizyki komputerowej, podstaw fizyki i interpretacji mechaniki kwantowej. Od końca lat 1980 jego zainteresowania przesunęły się w stronę teorii i zastosowań sieci neuronowych, uczenia maszynowego, metod sztucznej inteligencji, modelowania funkcji mózgu i technologii neurokognitywnych. Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (1995), a następnie Towarzystwa Sztucznej Inteligencji (2010). Od końca lat 1990 zaangażował się w tworzenie kognitywistyki w Polsce, był współzałożycielem pierwszego czasopisma w tej dziedzinie i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego (2001). Przez dwie kadencje był Prezydentem European Neural Network Society (2006-2011), w 2013 roku został wybrany na członka honorowego (Fellow) International Neural Network Society (INNS), oraz członka Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności. Jest lub był członkiem ponad 20 redakcji międzynarodowych czasopism specjalistycznych, opublikował ponad 375 specjalistycznych i ponad 290 popularnych artykułów na różne tematy, jest współautorem 6 i redaktorem 21 książek, brał czynny udział w ponad 700 naukowych wydarzeniach, a jego firma DuchSoft stworzyła software GhostMiner, który był sprzedawany przez firmę Fujitsu.

Serdecznie zapraszamy!