Wykład Tygodnia Mózgu: „Jak dzięki wyobraźni odmienić swoją przeszłość – mechanizmy technik wyobrażeniowych w psychoterapii” – dr hab. Jarosław Michałowski

Już za tydzień, we wtorek 12 marca o godzinie 17.30 odbędzie się drugi wykład Tygodnia Mózgu 2024 w Instytucie Nenckiego.

Dr hab. Jarosław Michałowski, prof. Uniwersytetu SWPS przedstawi wykład pt.: „Jak dzięki wyobraźni odmienić swoją przeszłość – mechanizmy technik wyobrażeniowych w psychoterapii”.

Wykład odbędzie się w Sali Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, oraz transmitowany będzie online na platformie zoom pod linkiem https://zoom.us/j/92694762261

Abstrakt

Większość z nas doświadczyła w życiu negatywnych sytuacji, które wpłynęły na naszą osobowość. Niektórzy jakoś się z tym w już zaprzyjaźnili ale jest całkiem spora grupa osób, która wciąż bezskutecznie próbuje się zaprzyjaźniać. Wiele z nich trafia do gabinetów psychoterapeutów, którzy próbują pomagać im z użyciem różnych technik terapeutycznych. Niektóre z tych technik wykorzystują wyobraźnię. Na wykładzie będzie można usłyszeć o tym jak można wykorzystywać wyobraźnię w pracy psychoterapeutycznej oraz czy praca z wyobraźnią pozwala zmniejszyć destrukcyjny wpływ naszej przeszłości na nasze obecne życie codzienne. Słuchacze zapoznają się również z badaniami sprawdzającymi skuteczność technik wyobrażeniowych oraz dowiedzą się co wiemy (i czego jeszcze nie wiemy) o mózgowych i psychologicznych mechanizmach ich działania. 

Dr hab. Jarosław Michałowski, jest psychologiem, a także psychoterapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapeutą schematu. Ponadto zajmuje się pracą badawczą w obszarze neuronauki emocji i skuteczności psychoterapii. Jest profesorem Uniwersytetu SWPS, w którym pełni funkcję kierownika Laboratorium Neuronauki Emocji i dziekana Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu.

Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest  w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania  81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.