„Niezwykły układ nerwowy – ewolucja, budowa i funkcje mózgu” – lekcja online dr hab. Katarzyny Bartkowskiej

Szanowni Państwo,

już w najbliższą środę, 28 kwietnia, o godzinie 11.00 odbędzie się lekcja online pt.: „Niezwykły układ nerwowy – ewolucja, budowa i funkcje mózgu”

Lekcję poprowadzi dr hab. Katarzyna Bartkowska z Instytutu Nenckiego

Lekcja odbędzie się w serwisie zoom, pod linkiem: https://zoom.us/j/96733481688

Układ nerwowy jest bardzo skomplikowanym układem, umożliwiającym prawidłowe reagowanie organizmu na bodźce, właściwe orientowanie się w przestrzeni i przystosowanie się do środowiska. Poszczególne części układu nerwowego ulegały zróżnicowanej ewolucji czego efektem jest większa koncentracja neuronów w określonych częściach tego układu, a dzięki temu większa efektywność i szybkość jego funkcjonowania. Podczas wykładu poruszone zostaną zagadnienia związane z ewolucją układu nerwowego zwierząt bezkręgowych i kręgowców. Omówione zostaną rodzaje komórek budujących układ nerwowy, pokazana zostanie ich różnorodność i sposób przekazywania informacji. Prezentacja przybliży także tajniki anatomii mózgu i funkcje poszczególnych jego struktur. Będzie możliwość zapoznania się ze sposobami badania układu nerwowego prowadzonymi przez neurobiologów.

Dr hab. Katarzyna Bartkowska jest adiunktem w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. Zajmuje się wpływem czynników na rozwój struktur mózgu, kory nowej, hipokampa, móżdżku. Ostatnio, jej zainteresowania skupiają się na analizie ekspresji genów warunkujących powstawanie połączeń mózgu, w tym spoidła wielkiego.